Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

terhessegA terhességi cukorbetegség (Gesztációs Diabétesz Mellitusz röviden GDM) a diabétesz olyan formája, amely az adott terhesség során kezdődött vagy annak során fedezték fel. Azonban az is előfordulhat, hogy a glükózanyagcsere zavar már a terhességet megelőzően is fenn ált. Ez tehát egy olyan klinikai kórkép mely a cukorbetegség több fajtáját is magába foglalja, mint például a pregesztációs diabétesz. Ugyanakkor a GDM a későbbi diabétesz előjelzője is lehet. Ám a pregesztációs 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel társuló terhességre már a fogamzás körül, valamint a koraterhességben is az abszolút vagy a relatív inzulinhiány a jellemző, erre. Ugyanakkor a GDM a későbbi diabétesz előjelzője is lehet.

A GDM gyakorisága 0,15-11,4% között ingadozik, Európában a terhes nők 2-3%-nál fordul elő. Magyarországon a teljes körű szűrés alapján az átlagos GDM aránya 5,3%. Eszerint hazánkban körülbelül 4000-5000 esettel számolhatunk. Bár a glükóztolerancia minden terhes asszonyban romlik, csak 2-6%-uknál éri el a GDM diagnosztizálásához szükséges mértéket. Mind normális mind GDM-es terhesség esetében a gesztáció során fokozatosan nő az inzulinelválasztás mértéke. Ám a relatív növekedés foka kisebb a GDM-es asszonyok esetében. A nem megfelelő inzulinelválasztás a GDM elsődleges kiváltó oka.  Az egészséges népességhez viszonyítva ezen asszonyokban a szülést követő 5-15 évben többszörös a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata. Továbbá tények bizonyítják, hogy a GDM a metabolikus szindróma korai megjelenési formája, ami pedig cardiovascularis kockázati tényező!

GDM szűrése, diagnózisa: A nemzeti ajánlások szerint a terhessége 24-28. hete között valamennyi asszony teljes körű, általános szűrése javasolt. A szénhidrát-anyagcsere zavarának terhesség alatti szűrésére alkalmas ideális, egyszerű, könnyen, gyorsan elvégezhető módszer sajnos még nincs. A vércukor meghatározására pontos és megbízható standard laboratóriumi módszert kell alkalmazni, az otthoni vércukor meghatározásra használt eszközök és tesztcsíkok diagnosztikus célokra így nem alkalmazhatók. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint „a terhességben kialakuló cukorbetegség" diagnózisát ugyanolyan elvek alkalmazásával kell felállítanunk, mint a nem terhes felnőttekét. A szűrést egységesen orális glükóz tolerancia teszttel ( 75g OGTT-vel ) végezzük, csak a 2 órás vércukortartalmat mérve vagy az éhgyomri értékkel együtt vizsgálva. Az utóbbi egyben lehetővé teszi a pontos diagnózis felállítását is. A vizsgálat menete: A vizsgálat napján a laboratóriumba éhgyomorral kell menni, ahol leveszik a vért, majd ezt követően kell meginni a 75 g cukrot tartalmazó oldatot (A tasak teljes tartalmát 2 - 2,5 dl vízben kell feloldani s, hogy ne legyen nagyon tömény, kicsavart citrom leve tehető bele, így  az átlagosnál édesebb limonádét kapunk). Ezután 2 óra várakozás következik, mely idő alatt sem enni, sem inni nem szabad. 120 perc eltelte után ismét vérvétel következik. Normális esetben a vércukorszint nem marad emelkedett, hiszen az inzulin eltünteti a vérből a felvett cukrot, cukorbetegség esetén azonban a vércukorszint emelkedett marad.

 

Gesztációs diabétesz:
éhgyomri érték ≥ 7 mmol/l
random vércukorérték ≥ 11,1 mmol/l
75 g OGTT:
éhgyomri érték < 7,0 mmol/l
2 órával a terhelés után ≥ 7,8 mmol/l

 

Tehát a fentiek alapján gesztációs diabéteszről beszélünk a random(≥ 11,1 mmol/l) vagy az éhgyomri (≥ 7 mmol/l) és/vagy 2 órás vércukorérték (≥ 11,1 mmol/l) diabéteszre jellemző emelkedése mellett akkor is, ha a vércukor a glükózterhelés 120. percében 7,8mmol/l.

 

Forrás:

Tulassay Zsolt - A belgyógyászat alapjai