Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

Tartalomjegyzék

A mesterséges kémiai anyagok az idő előrehaladtával hátráltatja a természetes megerősítéseket. Ezáltal csökken a sportolásra és a szexuális kapcsolatra való igény. Az élettér és a különböző tevékenységek beszűkülhetnek. Kialakulhat az addikció (hozzászokás), mely alatt a drogok keresésének és fogyasztásának kényszeres viselkedésmintáját értjük. Ezt erős vágy és visszaesés jellemez, melyet erős belső kényszer irányít. A drog előidézhet pozitív  megerősítést - kellemes élmény, eufória -, melyet húzásmechanizmusnak hívunk. Ugyanakkor előidézhet negatív megerősítést - szorongásból, nyomottságból való kilökés -, melyet lökésmechanizmusnak hívunk.

 

A drogok felosztása:

Három nagy típust különböztetünk meg: (nincs minden tekintetben kielégítő felosztás)

Az első a pszichostimulánsok, melynek három legfontosabb szercsoportja a kokain, az amfetaminok és a nikotin.

630px-Cocaine_lines_2A kokaint legtöbbször élvezeti szerként használják. A fogyasztás mennyiségét akaratlagosan lehet szabályozni, bár a pszichés és a fizikai függőség erős addikcióhoz (hozzászokás) vezethet. Általában orrba felszippantva fogyasztják, viszont a crack kokaint sokan elszívják. Jellemző tünetként az álmosság, a megnövekedett étvágy és depresszió fordul elő.

Egyszeri fogyasztás során a hatások különbözőek a fogyasztás módjától függően. Elszívva vagy vénásan fogyasztva eufóriát, felszippantást követően az érzések kevésbé erőteljesek. A túladagolás remegést, görcsrohamokat okozhat.

Rendszeres fogyasztók körében akár 10-15 percenként ismétlődhet a fogyasztás. Ez izomrángásokat, magas vérnyomást, pupillatágulatot, erős idegességet, tachycardiát válthat ki. Mérgezésig is elfajulhat a dolog.

A szer hatása nagyon rövid, így egyszeri fogyasztás során nem szükséges kezelés, viszont ha a rendszeresen fogyasztjuk, akkor szoros ellenőrzés és terápia szükséges

 


AdderallrxAz amfetaminok közé tartozik az amfetamin és a metamfetamin (közérthetőbben: ice, crystal, speed, crank).

Az egyszeri fogyasztás során a tünetek hasonlóak a kokainnál leírtakhoz (éberség, eufória). Növeli a szexuális étvágyat, viszont merevedési zavart is okoz.

Rendszeres fogyasztás esetén nagyszámú agysejt pusztul el, ezenkívül függőség is kialakul. A lenyelt vagy belőtt adag a kezdeti adagoknak a több százszorosa is lehet. Halált még az ekkora adagok is csak ritkán okoznak. Intravénás használat után antiszociális viselkedésmód a jellemző.

Az amfetamin nagyszerűség érzést és izgatottságot okoz, melynek következményeként balesetek is előfordulhatnak. A teljesen szétesett fogyasztók felépülése lassú, de teljes.

A metamfetamin rendszeres használata kimerülési tünetegyüttest idéz elő. A használat során előfordulhat depresszió, öngyilkossági kényszer és a kiszáradás következményeként akár halál is.

A kezelés az egyszeri fogyasztás után a csendes környezet és megnyugodtatás a legfontosabb, így sokszor másra nincs is szükség. A rendszeres fogyasztást követően kognitív viselkedés terápia javasolt.

 


184px-Nikotin_-_Nicotine.svgStimulánsoknak nevezzük azokat a szereket, amelyek elsődlegesen stimulálják, gyorsítják, izgatják a központi idegrendszer működését. A nikotin az idegdúcokban (ganglionokban), az idegizom szinapszisokban és a központi idegrendszerben azzal kelt izgalmat, hogy kinyitja az ioncsatornákat. A nikotin hatására jellemző, hogy kis adagja izgat, nagy adagja pedig bénít. Nagyon erős méreg, az erős dohányosok mégsem szenvednek végzetes mérgezést, mert a nikotin gyorsan lebomlik a szervezetben. A nikotin stimuláns drog, de paradox módon izgató és lazító hatása is van. A dohányzó mentális és fizikai állapota, valamint a dohányzás körülményei is hatással lehetnek arra, hogy az adott cigaretta hogyan befolyásolja a pszichológiai érzékelést. A nikotin testi és lelki függőséget, alvászavart valamint toleranciát is kialakít.

 


Forrás:

A pszichiátria magyar kézikönyve, Szerk.: Füredi J., Németh A., Tariska P., Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 2003, Harmadik kiadás

MSD orvosi kézikönyv - Diagnózis és terápia, Főszerk.: Mark H. Beers, MD, Melania Kiadó Kft., Budapest, 2009, Harmadik magyar kiadás

Anyag-ismeret III.

Drogok és hatásai

Rovatszerkesztő:

Cserháti Zoltán

S4023556iwi

DEOEC ÁOK
orvostanhallgató

Belépés

Látogatók

Oldalainkat 168 vendég és 0 tag böngészi