Tartalomjegyzék
A daganatok olyan sejtekből épülnek fel, amelyek valamilyen okból kikerültek a szervezet szabályozórendszerei alól, így korlátlanul szaporodnak és örökéletűvé válnak. Egy kórosan burjánzó sejtcsoport jön létre. Ezzel szemben az egészséges sejtek meghatározott számú osztódás után megöregednek, majd elpusztulnak.
A daganatos sejtek élősködnek a szervezet egészséges sejtjein, mivel a táplálásuk és a vérellátásuk a szervezettől függ és ezekért versengésnek indul az egészséges illetve a daganatos sejtcsoport. Ha az utóbbi nyer, bekövetkezik a szervezet végső leromlása, a beteg kórosan sovány és gyenge lesz (cachexia).
A daganatok kialakulása bármilyen úton is jön létre, két celluláris (sejten belüli) mechanizmusra vezethető vissza: A sejtek örökítő anyaga a DNS, ez biztosítja a sejteknek az életet, lehetővé teszi az osztódást és még sok más fontos feladatot ellát. A DNS génekből áll, ezek alapján történik a különböző fehérjék létrehozása. A daganatok kialakulásában két fontos géncsoport (mindegyikbe sok-sok gén tartozik, ezek bármelyikének meghibásodása elvezethet a rák kialakulásáig) vesz részt:
- Tumorszupresszor gének: olyan gének, amelyeknek normális körülmények között az a feladatuk, hogy megakadályozzák a daganatok kialakulását. Amennyiben ezek a gének sérülnek, vagy szerkezetük megváltozik a feladatukat nem tudják ellátni.
- Protoonkogének: olyan gének, amelyek normálisan elősegítik a sejtek osztódását, de ha kórosan kezdenek el működni folyamatos sejtosztódást okoznak így elősegítik daganatok kialakulását.