Tartalomjegyzék
Magyarországon minden második beteg szív-, érrendszeri megbetegedés miatt hal meg. A szívinfarktus, a stroke („szélütés"), és a perifériás artériás betegség ugyanazon betegség különböző megjelenési formájának tekinthető. Egészséges életmód kialakításával jelentős részük megelőzhető. Klinikai eredmények szerint az erek meszesedése csökkenthető, vérátáramlásuk javítható.
A megelőzés és kezelés szempontjából kiemelten fontos:
- - magasvérnyomás-betegség kezelése
- - cukorháztartás folyamatos egyensúlyban tartása
- - bizonyos szívbetegségek és ritmuszavarok (pl. pitvarfibrilláció) kezelése
- - koleszterinszint normalizálása
- - koszorúérbetegség, agyi érbetegség, érszűkület, illetve
- - összességében fokozott szívérrendszeri kockázat komplex kezelése
- - életmódbeli tényezők (pl. dohányzás, mértéktelen alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód, táplálkozási szokások)
Tudomásul kell vennünk, hogy egészségünk megőrzése érdekében mi magunk is sokat tehetünk. A megelőzés lényege tehát annak elismerése, hogy felelősek vagyunk önmagunk és környezetünk egészségéért. Ezért szükséges minden alkalmat megragadni az egészséges életmód alapjainak megismeréséhez.
Az egészséges életvitel elemei
-
- Rendszeres, kornak és általános állapotnak megfelelő testmozgás: hetente legalább 5 alkalommal; 30-40-60 perces; mérsékelt intenzitású testmozgás. A terhelés csak lassan, fokozatosan növelhető a vérnyomás és a szívfrekvencia függvényében. Legkedveltebbek: séta, biciklizés, úszás.
-
- a testsúly csökkentése túlsúly esetén
-
- megfelelő, szakember által ellenőrzött diéta
-
- a dohányzás elhagyása
-
- stresszhelyzetek elkerülése
Az egészséges életmód megtanulása és betartása nem könnyű feladat, pedig önmagában is jelentősen csökkenti a betegségek kialakulásának kockázatát. Segítségével az előírt gyógyszeres kezelés is eredményesebb lehet!