Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

 

Sokat hallottunk már az Omega-3 zsírsavak jótékony hatásáról. Már régebben is köztudott dolog volt, miszerint ezen zsírsavak fogyasztása a szív és érrendszeri megbetegedések rizikóját csökkentik. Az elmúlt években azonban a kutatók szorgos munkájának köszönhetően egyre több betegség kerül napvilágra, amelyekre a többszörösen telítetlen zsírsavaknak jótékony hatásal van.

Egy svéd tanulmány szerint a heti egyszeri olajos hal fogyasztása csökkentette a krónikus szívelégtelenség rizikóját azokhoz képest, akik egyáltalán nem, vagy csak kevés olajos halat fogyasztottak. A tanulmány közzétette, hogy az átlagosan 0.36 g/nap omega-3 zsírsav fogyasztása 33%-kal csökkentette a szívelégtelenség valószínűségét a kontroll populációhoz képest. Az is kiderült, hogy akik 3 vagy többször fogyasztottak olajos halat egy héten, azoknál már nem volt kimutatható előny a szívelégtelenség rizikója ellen.

Hasonló témájú amerikai tanulmányok nem tudtak ilyen jó eredményről beszámolni. A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy a halfogyasztási szokásokban nagy különbségek vannak. Míg az amerikai népesség főleg lazacot és tonhalat fogyaszt, addig Svédországban a heringet és a makrélát részesítik előnyben. Ezen utóbbiak sokkal nagyobb mennyiségben tartalmaznak omega-3 zsírsavakat. Ez lehet a magyarázata a tapasztalt különbségnek.

Egyéb kutatások a többszörösen telítetlen zsírsavakkal kapcsolatban kimutatták, hogy azoknak protektív hatása van az oxigén szabad gyökök okozta károsodásokkal szemben is. Továbbá olyan mechanizmusokat fedeztek fel, miszerint ezek a zsírsavak olyan molekulák termelését gátolják, amelyek a gyulladásos folyamatokat segítik elő, ezáltal védik a sejteket az idő előtti pusztulástól.

Ez alapján egy sor betegségben bizonyították protektív szerepüket, úgymint Alzheimer-kór, korai makula degeneráció, retinitis pigmentosa, idegsejtek ischemiás károsodása, különböző pszichiátriai betegségek: öngyilkossági hajlam, bipoláris depresszió, borderline személyiségzavar. Javítja a memória- és figyelemzavaros betegek teljesítményét is. Ezen betegségek mind összefüggésbe hozhatók a sejtek pusztulásával, anyagcserezavarukkal, amelyre jótékony hatása van az omega-3 zsírsavaknak.

(A cikk a Heartwire, a Neuroscience és az Archives of Ophtalmology folyóiratok alapján készült)