Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

gene1Amerikai kutatók szerint a „hosszú élet génje" lelassítja az idősebbek korhoz köthető agyi funkcióromlást és az Alzheimer-kór kialakulását, sőt már a gén hatását utánzó gyógyszer fejlesztései is elkezdődtek.

A legtöbb eddigi kutatás azokra a tényezőkre koncentrált, amelyek a kockázatot fokozzák, azonban Dr. Richard B. Lipton, a Yeshiva Egyetem Albert Einstein Orvosi kara neurológiai tanszékének vezetőhelyettese munkatársaival fordítva közelített a témához. 2003-ban Lipton csapata már azonosította a CETP névre keresztelt gént, mint a „hosszú élet egyik génjét" az askenázi zsidóknál, ez a gén megnöveli a HDL(jó koleszterin) szintjét.

A kutatók azt feltételezték, hogy a CETP gén hosszú életet jelentő variánsa a kognitív funkciók időskori hanyatlását is kivédi, ennek vizsgálatára 523 olyan idős embert követtek nyomon négy éven át, akik életkora a vizsgálat kezdetekor 70 év felett volt. Vérükből meghatározták, hogy a gén melyik variánsát hordozzák és évente vizsgálták meg kognitív funkcióikat.

„Kiderült, hogy a CETP gén hosszú életet jelentő variánsának két példányával rendelkezőknél a memória lassabban romlott és kisebb volt a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának esélye" - mondta el Dr. Amy E. Sanders neurológus docens, a Journal of the American Medical Association folyóirat január 13-i számában megjelent cikk vezető szerzője. „Ekkor a kockázat csökkenése 70 százalékos volt a variánst egyáltalán nem hordozókhoz képest."

A kutatók már nagy erőkkel dolgoznak egy olyan gyógyszer fejlesztésén, amely a CETP gén által kódolt fehérje működését módosítja, segítségével megelőzhető lesz az Alzheimer-kór.