Tartalomjegyzék
A stroke (sztrók ) egy gyűjtőfogalom. Akutan fellépő neurológiai tünetegyüttes, mely 24 óránál tovább fennáll, és vascularis (ér) eredetű. Magyarországon népbetegségnek számít. Becsléseink szerint jelenleg Magyarországon évente kb. 40-50.000 beteg kerül kórházba stroke miatt.
A gyűjtőfogalomba három kórkép tartozik a betegség kialakulása szerint csoportosítva. Az esetek 83%-a Ischaemiás (atherothrombosis 36%, embolia 24%, lakunaris infarctus 23%) azaz az agyba valamilyen oknál fogva nem jut vér, ezért az agysejtek tápanyag és oxigén hiányában elhalnak. A másik két csoport az intracerebralis vérzés 10% és a subarachnoidalis vérzés 7%. Ennél a két típusnál az agykárosodás oka az agyszövetbe betörő vérzés.
Sajnos a két kórkép (vérzésel és az ichaemia) nehezen különíthető el egymástól a helyszínen. Ez azért nagy probléma , mert a kettő kezelése teljesen eltér. A beteget gyorsan kórházba kell szállítani és CT (Számítógépes Rétegvizsgálat) vizsgálatot kell végezni! A mihamarabbi szállítás rendkívűl fontos, hiszen az agysejtek az oxigénhiányt csak 3 óráig bírják!(Time is Brain) Ezután a károsodás maradandó!
Ezért mindenképpen fontos a betegség korai felismerése, és tünettanának ismerete!
A gutaütés legtöbbször a reggeli-délelőtti órákban alakul ki, az esetek többségében a következő fenyegető tünetei és előjelei lehetnek:
- féloldali végtaggyengeség, -bénulás
- átmeneti látásvesztés az egyik szemen, kettős látás, látótérkiesés
- beszédmegértési zavarok, szóformálási nehézségek
- zavartság, szédülés
- fejfájás
- hirtelen fellépő eszméletvesztés
Ezek a tünetek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, és együtt vagy külön-külön is előfordulhatnak.
A dolgot nem szabad bagatelizálni. Ne feledjük az időablak rövid. Az első dolgunk mindenképp a mentők riasztása legyen a 104-es illetve a 112-es telefonszámon!